Silvestrovské potápění v Chorvatsku

(25.12.2002 - 1.1.2003)

Hned po Štědrém dnu jsme se sešli v Praze a vyrazili směrem Chorvatsko. Důvodem našeho odjezdu hned na Boží hod bylo se vyhnout kaprům, bramborovým salátům a cukroví, což se nám tak úplně nepodařilo (Kamil propašoval kapra s vinnou klobásou a se salátem až do Chorvatska, nad cukrovím se nám podařilo zvítězit až na Silvestra). Obavy, že v okolí Plitvických jezer budou závějě jak nás strašila Pudilka se nepotvrdily a my dojeli celkem v pohodě.
Bydleli jsme ve Staré Novalje na ostrově Pag v opravdu pěkném penzionu Livic, který od moře dělila pouze terasa široká asi 5 metrů takže fakt pohoda. Dokonce tam měli i zděnou boudu na potápěčské věci a na kompresor.
Do vody jsme chodili buď ze břehu hned od penzionu (především nočáky), jezdili jsme do 2 km vzdáleného přístavu nebo na druhou stranu poloostrova. U penzionu to bylo mírně se svažující, převážně písčité dno. Přes den nic moc, ale nočáky tam byly pěkný, k vidění tam byly chobotnice, sépie, sepioly, parmice, štítníci a dokonce jsme tam viděli i mořské koníky (teda je pravda, že až potom co nám Míla ukázal kde je hledat, díky Mílo :-)). V přístavu na konci vesnice byla pěkná stěnka asi do 17.
Na druhé straně poloostrova (kam nás vždy spolehlivě dovezla Martinova expediční dodávka) byl asi 100 do břehu ostrůvek a za ním stěna asi do 40m, takže se tam dalo v pohodě doplavat ze břehu. Pěkná stěna plná děr, spoustu života s podobou skladbou jako u penzionu. Celkem jsme dali kolem 11 ponorů.
Počasí nám vyšlo skvěle, na to že byl prosinec bylo parádně, svítilo sluníčko, byli jsme na výletě a lézt po skalách. Paní co se o nás starala s jejím synem nás jednou učili lovit Aterie veliké (no prostě takový malý asi 5cm mrchy :-), které nám pak usmažili k večeři. Byli dobrý akorát pár lidí se pořád ptalo, proč nekteré mají takovou nahořklou chuť :-)) ...že to neuhodnete?:-))
Domů se nám vůbec nechtělo, ale co se dalo dělat, po většině z nás strašně toužili v práci tak jsme neodolali a vratili se.
Zúčastnění: Martin + Markéta, Karel + Martina, Kamil, Pepa, Pavel, Gábina, Míla+1/2, Libor+1/2+2*dítě
Napsala: Gábina, lehce doplnil Pepa
Fotky: Martin, více fotek je možno vidět zde